Menu Zamknij

Rekrutacja 2024/2025

Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto kształcić się muzycznie, polecamy artykuł na naszej stronie:

Dlaczego warto iść do szkoły muzycznej?

A co wyróżnia naszą szkołę? Przede wszystkim bardzo kameralne klasy, dzięki którym nawet na zajęciach grupowych uczniowie mają zagwarantowaną pełną uwagę nauczyciela, co owocuje bardzo indywidualnym podejściem do każdego dziecka.

Jeśli zaś chodzi o formalności, to wyglądają one następująco:

Do końca maja 2024 roku przyjmujemy zgłoszenia rekrutacyjne w postaci wypełnionego kwestionariusza kandydata(-tki), możliwego do pobrania w formie edytowalnego pliku na dole tej strony. Kwestionariusz można wypełnić elektronicznie, podpisać i wysłać jego skan na adres sekretariat@muzyczna.bielawa.pl lub dostarczyć w formie papierowej do sekretariatu szkoły na ul. Stefana Żeromskiego 1.

O przyjęciu do Szkoły Muzycznej decydują wyniki uzyskane w trakcie badania przydatności, podczas którego sprawdzane są w prosty sposób uzdolnienia słuchowe oraz rytmiczne dziecka, a także predyspozycje do gry na wybranym instrumencie. Jest to konieczne, ponieważ Szkoła Muzyczna jest częściowo finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego standardów należy odnieść umiejętności kandydata do Szkoły Muzycznej. Wymagane jest również zaświadczenie lekarskie dotyczące kandydata(-tki) o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole muzycznej. Termin badania przydatności zostanie podany w drugiej połowie maja 2024 roku, przewidziany jest on na połowę czerwca 2024.

Kandydata(-tkę) do Szkoły Muzycznej obowiązują również ograniczenia wiekowe kształtujące się następująco:

  • Cykl sześcioletni (standardowy) – do nauki mogą przystąpić dzieci kończące w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat i nie więcej niż 10 lat.

Na wniosek rodziców, sześciolatki również mogą zacząć naukę w szkole muzycznej w cyklu sześcioletnim, muszą one jednak korzystać z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym naukę w szkole muzycznej lub posiadać opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną z odpowiednimi uprawnieniami (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.).

  • Cykl czteroletni (krótszy i intensywniejszy) – do nauki mogą przystąpić dzieci kończące w danym roku kalendarzowym co najmniej 8 lat i nie więcej niż 16 lat. Cykl ten realizuje program nauczania cyklu sześcioletniego w przeciągu czterech lat, z tego powodu jest on intensywniejszy, ale w zamian za to – dostępny również dla starszych dzieci i młodzieży.
  • Warsztaty Artystyczne funkcjonują na zasadzie prywatnych lekcji z gry na instrumencie, w związku z tym proces rekrutacyjny nie wymaga badania przydatności. Co więcej, nie istnieje tutaj limit wiekowy, naukę mogą podjąć również dorośli. Na decyzję o przyjęciu mają wpływ przede wszystkim możliwości kadrowe Warsztatów Artystycznych, z których wynika liczba dostępnych miejsc na każdy z instrumentów.

Dostępne w tym momencie instrumenty to:
– Szkoła muzyczna: fortepian, akordeon, skrzypce
– Warsztaty artystyczne: fortepian, akordeon, skrzypce, śpiew, gitara rozrywkowa oraz gitara elektryczna.
Jeśli jednak pragną Państwo, aby Państwa dziecko grało na innym instrumencie, niż wymienione powyżej, to zachęcamy do organizowania się wraz z innymi rodzicami i opiekunami zainteresowanymi kształceniem muzycznym swoich dzieci. W przypadku powstania grupy co najmniej 6 uczniów gotowych podjąć się nauki gry na konkretnym instrumencie, to zarówno Szkoła Muzyczna, jak i Warsztaty Artystyczne mogą postarać się o zapewnienie odpowiedniego nauczyciela. Lista proponowanych instrumentów znajduje się na dole pierwszych stron kwestionariuszy kandydata(-tki) i różni się ona nieznacznie w przypadku obu tych dokumentów.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z rekrutacją można kontaktować się z nami mailowo pod adresem: sekretariat@muzyczna.bielawa.pl. Zapraszamy do przeżywania radości z kształcenia się w tej pięknej sztuce, jaką jest muzyka razem z nami!

Kwestionariusze kandydata(-tki) do pobrania: